Trend czy konieczność ? Jak postrzegamy ogród przyszłości ?

Trend czy konieczność ?Jak postrzegamy ogród przyszłości ?

W ciągu ostatnich kilku sezonów, ‘trendy’ ogrodnicze wyraźnie pokazują jak bardzo potrzebujemy ‘powrotu’ i bliskości natury. Zielone światło, do bycia bardziej świadomym procesów zachowań ekosystemu jaki tworzą rośliny, skłania nas do poszukiwania rozwiązań umożliwiających ‘zdrowe‘ funkcjonowanie ogrodu. Wysoki priorytet nadal przypisuje się minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko, poprzez ograniczanie technologii eksploatujących zasoby planety, m.in.: stosowanie rozwiązań wykorzystujących gospodarkę wodami opadowymi. Niezwykle mocno akcentowany trend nasadzenia naturalistycznego.

Zyskuje w tym sezonie bardzo wyraźne wpływy nurtu „The New Perennial Movement”

Filozofii naturalistycznego stylu aranżacji ogrodów, z wykorzystaniem bylin i traw ozdobnych. Nurtu będącego sposobem odejścia od tradycyjnych, formalnych ogrodów, na rzecz nasadzeń cechujących się ‘dzikością’ i dynamiką. To styl afirmujący cykle natury, stawiający na zrównoważony rozwój i całoroczną estetykę ogrodu. Nie bez znaczenia jest tutaj wspieranie bioróżnorodności, czy włączenie do nasadzeń roślin, dostosowanych do zmieniających się warunków klimatycznych.

Jak bardzo ‘trendy’ ingerują w nasze kierunki działań ? Na ile to one dyktują nasze
zachowania ?

Myślę, że tak naprawdę sami je tworzymy, świadomi znaczenia wyborów, których dokonujemy. Są wynikową potrzeb, racjonalności i ogromnej tęsknoty za tym co utracone.

Ogród przyszłości jest więc przede wszystkim powrotem do korzeni

Korzeni – w znaczeniu etymologicznym, ale i dosłownym -biologicznym. Te podziemne siatki połączeń, mają ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania bylin i traw ozdobnych. Ogród przyszłości szanuje zachowania roślin, ich wzajemne, ‘dobre’ relacje. Bezpośrednio wpływa również na estetykę. Otoczenie powinno być przecież przyjemne, interesujące i ciekawe. Daje wówczas ogromny impuls do opieki nad nim. Jeśli widzimy efekty, czujemy się mocniej zmotywowani i chętni, aby dzielić się ‘naszym pięknem’ z innymi. Tak powstaje silny magnetyzm, budujący nasze społeczności. Gdyby ogród przyszłości można było scharakteryzować trzema słowami, byłoby to:

Partnerstwo, Ciekawość i Prawda

Jak je rozumiemy?
Partnerstwo – nierozłącznie związane z dbaniem o ogród jako o ekosystem, którego sami jesteśmy częścią, a nie jego ‘władcą’. Budowanie nici powiązań, zależności mikroorganizmów i świadomych relacji pomiędzy gatunkami.

Ciekawość – bezspornie związana z odkrywaniem wpływu gatunków, łączenia ich w grupy, dające znaczenie ponad estetyczne. Docenianie sezonowości, nieustannej fascynacji procesem – od nasiona aż po rozkład. Stajemy się trochę odkrywcą możliwości roślin ale i własnej wrażliwości.
Prawda – to nauka o nas samych, w kontekście natury. Jest pewnego rodzaju unikaniem kreacji. Sztywnego określania granic. Pozwala na ruch, dynamikę i przeobrażenie się ogrodu w czasie. Obroni się sama. Potrzebuje wyłącznie naszego wsparcia. Dialogu, przyzwolenia i pochwały.

Jaki więc będzie ogród przyszłości ?

Taki, jakim Ty sam najprawdopodobniej chciałbyś być: wolny, nieograniczony, interesujący, pełen energii, czasami niedoskonały, ale budzący uśmiech i ciepłe uczucia.
Czy mocno osadzony w naturze ogród preriowy taki właśnie jest ? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Twojej ocenie. My takim właśnie go postrzegamy.

 

Zainteresowany? zapraszamy do kontaktu oraz zapoznania się z naszą ofertą!